(Видео) СКАНДАЛ: Се степаа поранешен премиер и министер, интервенираше полицијата!

t

Полицијата спречи натамошна ескалација на конфликтот, бидејќи поранешниот премиер и министерот се скарале, а биле упатени и удари.

Сѐ се случило пред зградата на Владата, каде поранешниот премиер Игор Матович, од партијата Олано, ја прекина прес-конференцијата на Роберт Калиник. Расправиите меѓу двете партии траат со години.

Во 2021 година, Матович мораше да ја напушти премиерската позиција поради несогласувања во водечката коалиција. Тогаш власта ја презеде партијата на Калинак, чија коалиција исто така се распадна и беа распишани нови избори.

Поранешниот премиер го гледа Калиник за свој главен противник и го обвинува за корупција, пренесува The Star. Матович на конференцијата пристигна со автомобил на кој беше испишан слоганот „нема да те предадеме на мафијата“. Тој извика на мегафон и го обвини Калиник за лоша имиграциска политика за време на неговиот министерски мандат.

Калинак потоа се доближил до автомобилот околу кој се собрале неколку луѓе и тропнал на прозорецот на Матович, а потоа ја отворил вратата. Тој се обидел да му го грабне мегафонот, а Калиник се обидел да го оттурне. Ситуацијата ескалирала и друг член на партијата на Калинак го удрил Матович со тупаница по главата. Полицијата потоа интервенирала и спречила понатамошен конфликт и отворила истрага за инцидентот, пренесе словачката агенција ТАСР.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ДУИ ОДЛУЧИ! Талат Џафери нов премиер на…

Централното претседателство на Демократската унија за интеграција…

Словачки министер: Испраќањето оружје во Украина не…

Словачкиот министер за надворешни работи Јурај Бланар…

Словачкиот премиер ја запре комуникацијата со четири…

Словачкиот премиер Роберт Фицо денеска ја прекина…

Словачка се закани дека ќе ги блокира…

Словачкиот министер за надворешни работи го отфрли…

Странски платеници во Украина учествуваа во крвава…

Странски борци на забава во пијана состојба…