(Видео) Со Мерцедес од половина милион евра Ковачевски пристигна да крои лозје

t

Во сите лозарски региони денес свечено се одбележува свети трифун патронот заштитиник на лозарството.

-Денеска го празнуваме трудот на лозарите, го славиме нашето македонско вино по кое сме познати и почитувани во светот и им оддаваме признание на винарите. За лозарите и винарите нема веќе неизвесност, обезбедуваме значајна финансиска поддршка за производство и откуп на грозјето.

Грижата за нив е постојана – затоа резултатите се видливи и претставуваат дополнителна мотивација. Мерките и стимулациите обезбедуваат производство на квалитетно вино, поголема промоција и зголемување на извозот.

Воедно, посветено работиме и на создавање амбиент за стопанисување кој ќе биде поволен и за лозарите и за винариите. Им го честитам денот на лозарите и винарите и им посакувам успешна година, напиша на својот Фејсбук профил, претседателот на владата Димитар Ковачевски.

Претседателот на владата Ковачевски беше на закројување лозје во Росоман, но она што го привлече вниманието е пристигнувањето на Ковачевски со Мерцедес кој вреди половина милион евра.

Извор: Курир.мк

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ковачевски во Виена: Економската соработка и интеграција…

Економската соработка и интеграцијата на земјите е…

Срдечна средба на Ковачевски со Александар Сорос

Премиерот Димитар Ковачевски на маргините на Парискиот…

Нов резил од премиерот: Бектеши зборува за…

Премиерот Димитар Ковачевски денеска беше прекорен од…

Ковачевски: Бевме воздржани за резолуцијата за Газа…

Одлуката за гласање на Резолуцијата на ОН…

Ковачевски: Изборите ги распишува претседателот на Собранието…

Премиерот Димитар Ковачевски попладнево од собраниската говорница…