(Видео) Фатална грешка на Украинците: Влегоа на руска територија – масакрирани граничари, завземени неколку руски села

t

Украинската армија навлезе длабоко на руска територија во областа руската област Белгород и зазема неколку руски села.

Украински саботери го зазедоа Домот на културата во селото Гора-Подил во Белгородската област и уште две помали населени места.

Ова го објави извор на РТ близок до управата на населбата: „Тие беа опколени, работиме на нивно уништување“.
.
Путин бил информиран за обид на украински диверзанти да упаднат во регионот на Белгород, потврди и портапролот на Кремљ, Дмитри Песков.

Територијата на Гори-Подол, Глотово и Козинки, каде што влезе украинската ДСГ, во моментов е целосно преземена под контрола на руската армија.

Сега, според изворот, областа се чешла – безбедносните сили ги бараат преостанатите терористи дел од украинската армија.

Вкупно, два тенкови, еден оклопен транспортер и девет оклопни возила влегле на територијата на Руската Федерација од граничниот премин Граиворон.

Непријателот успеал да напредува до раскрсницата Козинка-Глотово, а оттаму украинската армија пеш стигнал до домот на културата Глотовски. Во моментов се уште трае операцијата за елиминирање на милитантите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Видео од атентаторот на Трамп: Ги мразам…

На социјалните мрежи се појави видео од…

И Кавадарци помага во гаснењето на пожарот…

На координацијата на Градоначалникот на Кавадарци, Митко…

Петровска: Асистентот на татко му, сега како…

„Асистентот на татко му, а сега премиер…

20-годишниот Томас Метју Крук е атентаторот на…

Федералната полиција, по деталните проверки, го објави…

Камала Харис, Обама, Буш, Моди, Трудо: Светските…

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп, беше…