Објавено на:

(Видео) ФУДБАЛСКИ СКАНДАЛ ВО ШПАНИЈА: Полицијата влезе во просториите на Фудбалскиот сојуз, има уапсени

t

Голем скандал ја тресе Шпанија откако денес полиција и истражители влегле во просториите на Фудбалскиот сојуз, каде што се испитува можна корупција и перење пари. Според информациите од Мадрид, освен во Фудбалскиот сојуз, се претресуваат и домовите на вработените, но и на поранешни информации. Досега се уапсени седум лица, а под истрага се уште други пет.

Неофицијално се проверуваат договори за кои постои сомнеж дека преку нив се перат пари, а еден таков е овој помеѓу Фудбалскиот сојуз и компанијата „Космос“, според кој шпанскиот Супер куп се игра во Саудиска Арабија, а Шпанците за тоа инкасираат по 40 милиони евра годишно. Компанија „Космос“ е во сопственост на поранешниот фудбалер на Барселона, Жарарт Пике.

sportmanija.mk/

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Детали за апсењето на Врховниот судија Наке…

Синот на поранешниот градоначалник на Ново Село,…

Уапсени се 15 лица на грчкиот остров…

Грчката полиција денеска уапси 15 лица во…

Апсење во Куманово: Пронајдени кокаин и канабис

На 10.05.2024 во 19.30 часот во Куманово…

Шпанците живеат најдолго, Бугарите најкратко во ЕУ

Просечниот животен век во Шпанија е 84…

(ЕКСКЛУЗИВНО ВИДЕО) АПСЕЊЕ ВО КОЧАНИ! Ова се…

Денеска во Кочани од страна на полициски…