Објавено на:

(Видео) Хаос во Бугарија: Русофили и приврзаници на Путин го исвиркаа бугарскиот премиер Петков, беше фрлено и знамето на ЕУ

t

Со извиците „Оставка“ и „Предавници“ и исвиркувања беа пречекани претседателот на Народното собрание на Бугарија Никола Минчев и премиерот Кирил Петков, кои дојдоа на врвот Шипка да им одадат почит на загинатите пред 144 години во борбата против отоманското ропство, во време на Руско-турската ослободителна војна 1877-1878 година.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, претседателот на Народното собрание Никола Минчев изјави дека Бугарија денеска е исправена пред нови предизвици. Во моментот кога почна да кажува дека денешниот свет е поинаков од вчерашниот, и дека на 500 километри од Бугарија има воен конфликт во Украина, насобраната толпа почна да го исвиркува.

И покрај комплицираната ситуација што ја создадоа приврзаниците на про-руската партија „Преродба“, бугарскиот премиер им се обрати на присутните дека Бугарија не ја добила својата слобода бесплатно, туку се борела за неа. Тој потсети дека за ослободувањето и за тоа земјата да биде независна, своите животи не ги дале само многу руски војници, туку и Украинци, Финци, Романци и Белоруси.

Време е да се каже дека Бугарија е над се. Среќен празник Бугари!, рече Петков, кој беше погоден од снежна топка. Неговиот говор беше проследен и со свирежи и извици „Оставка“, кога се обиде да разговара со нив.

БНР јавува дека пред делегациите да пристигнат кај споменикот еден од присутните граѓани го фрлил на земја знамето на Европската унија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЗНАМ откри кои ќе бидат новите министри…

Игор Филков, роден во 1979 година, е…

Земјотрес вечерва почуствуван во Македонија

Земјотрес со локална магнитуда од 2,4 степени…

Насилство: Жена крвнички нападната од својот сопруг,…

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар поднесе…

Германците СЕ ЗБОГУВАА СО РУСКИОТ ГАС?

Најголемиот германски снабдувач со гас Унипер објави…

КИНА ПРЕД САД: Продадени повеќе кинески отколку…

Минатата година за прв пат кинеските автомобилски…