Објавено на:

(Видео) Чавушоглу: Турција не го нарушува територијалниот интегритет на Ирак, само спроведува операција против милитанти

t

Турција нема намера да го наруши територијалниот интегритет на Ирак, таа спроведува операција против милитантите на Курдистанската работничка партија во северниот дел на земјата „за безбедност на нејзините граници“, изјави министерот за надворешни работи Мевлут Вуавушоглу.

Во текот на вчерашниот ден Турција започна воена операција на територијата на Ирак против како што кажа курдските екстремистички групи.

Денеска Ирак офицјално ја осуди операцијата на Турција на нивна територија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Турција уапси 48 осомничени поврзани со ИСИС…

Турција уапси 48 осомничени поврзани со Исламската…

ГОЛЕМА АКЦИЈА ВО ТУРЦИЈА: Уапсени 147 припадници…

Во операциите „БОЗДОГАН-17“ спроведени истовремено против терористичката…

Ердоган сака да му помогне на Путин…

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во телефонски…

Лога: Турција даде рок до кога би…

Министерот за правда Кренар Лога информира дека…

Османи се сретна со новиот амбасадор на…

Министерот за надворешни работи на Република Македонија,…