(Видео) Човекот кој ја предвиде кризата во Украина: Државата ќе биде уништена – еве што не очекува според најголемите геополитички умови на денешницата

t

Ретката панел-дискусија која мора да се види ги обединува геополитичките тешкаши за да ја понудат својата перспектива „надвор од нормата на естаблишментот“ за руската инвазија на Украина и состојбата во Европа и силите на НАТО.

Презентирана од Комитетот за Република во Вашингтон, во дискусијата учествуваат професорот на Универзитетот во Чикаго и аналитичар за меѓународни односи Џон Миршајмер, како и поранешниот специјалист на ЦИА за Русија, Реј Мекговерн. Треба да се напомене дека кариерата на Мекговерн во ЦИА траеше 27 години, која во вториот дел вклучуваше служење како претседателски советник на агенцијата во Белата куќа.

Дел од дискусијата е и Џек Метлок, последниот американски амбасадор во Советскиот Сојуз, како и Тед Постол, професор по технологија и меѓународна безбедност на МИТ. Дополнително, Сузан Ајзенхауер, внука на генералот Двајт Д. Ајзенхауер, беше дел од панелот.

Неодамна повторно објавено предавање што проф. Мерсхајмер кое го одржа на Универзитетот во Чикаго во 2015 година стана вирално откако руската инвазија започна минатиот месец. Само на YouTube, на пример, повеќечасовниот говор собра повеќе од 17 милиони прегледи.

Познатиот автор и теоретичар за политички науки тогаш предвиде: „Западот ја води Украина по патот ивицата и крајниот резултат ќе биде уништување на Украина“. Оваа трагедија за украинскиот народ се игра сега, со мала надеж дека тековните рунди руско-украински разговори за прекин на огнот ќе ги запрат борбите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кои се најголемите донатори на Трамп?

На веб-страницата Open Secrets ја најдовме актуелната…

Скопјанец агресивно се однесувал и упатувал закани…

На 20.07.2024 во Скопје, полициски службеници од…

КАЛЕНДАР НА МПЦ: Денеска го славиме Св.…

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска…

Хороскоп за понеделник (22 јули)

ОВЕН Денеска во неколку наврати ќе треба…

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Роден е Александар Македонски…

На денешен ден 22 јули (според некои…