Објавено на:

(Видео) Aтeнтaт врз дeбaрчaни вo Tирана: Сомнежи за yчеcтвo вo oргaнизирaн kриминaл и прoфecиoнaлни yбиjци

t

Инцидентот се случил во областа позната како „Дон Бошко“ во главниот град, додека рафалите од калашников можеле да предизвикаат вистински масакр поради големото присуство на луѓе во областа.

Aтентатот:

Иако се уште не се познати мотивите за тешкиот настан и кој бил главна мета, сите докази покажуваат дека се работи за обид за атентат, чија жртва е 35-годишниот Ерион Чела, по потекло од Дебар, жител на подрачјето на Маминас. Во инцидентот се повредени неговиот брат Блерим Чела (28) и уште три лица, меѓу кои и келнерот од локалот. Блерим Чела е повреден во десната нога и лицето. Во инцидентот повредени се и  Арбен Дани (46) кој добил куршум во ногата, Азби Селимај (19) кој добил куршум во рамото и Едмонд Крој (41) вујко на жртвата.

Повредените веднаш по настанот се пренесени во Трауматска болница каде се надвор од животна опасност. Според соопштението на полицијата, настанот се случил во простории на кафеана, каде се сомнева дека од надвор било пукано од огнено оружје, во правец на маса на која седеле пет граѓани. Полициските служби соопштија и дека вчера биле поставени контролни пунктови на сите влезови и излези на главниот град и внатре во населбите каде што се сомнева дека заминале сторителите на делото. Насилниците заминале со возило  „мерцедес-бенз“, додека до синоќа немало пријавени приведени за настанот.

„На 04.01.2022 година околу 16:15 часот во „Дон Бошко“, во простории на кафеана, се сомнева дека од надвор било пукано од огнено оружје во правец на маса на која седеле пет лица. Од пукањето животот го загубил  Е.Ч., 35, а повредени се  А.Д., 46, А.С., 19, Б.Ч., 28 и Е.Ц. Полициските служби поставија контролни пунктови на сите влезно-излезни пунктови на Тирана и внатре во населбите каде што се сомнева дека заминале лица, кои откако пукале со огнено оружје, заминале со возило тип „мерцедес-бенц“, се вели во Полициско известување веднаш по тешкиот инцидент синоќа. Од вооружениот напад во кој загина 35-годишниот Ерион Чела, повредените се здобиле и со тешки телесни повреди.

46-годишниот Арбен Дани доби куршум во ногата, 28-годишниот Блерим Чела, во исто време и братот на жртвата, е повреден во десната нога и лицето, келнерот на локалот, 19-годишниот Азби Селимај е повреден во рамото, а нема докази на кој дел од телото е застрелан 41-годишниот Едмонд Крој.

ИТИНЕРАР:

Сторителите на настанот, кои полицијата се уште не ги идентификувала, во близина на кафеаната пристигнале со возило „бенц мерцедес“ со црни стакла. Околу 16:15 часот, сторителите за кои се сомнева дека се три лица, од кои едното возач на возилото, дошле од Универзитетската траума болница и откако пукале со автоматски волеј во правец на масата на која била жртвата и некои од повредените биле итно оддалечени од местото на настанот. На местото на настанот биле испукани десетици куршуми од калашников. По извршувањето на тешкото кривично дело, сторителите тргнале по истата рута, заминувајќи од местото во правец на трауматичката болница, за да изгубат трага во населбите од месноста Лапрака.

Регистерските таблички на возилото се сомничат дека се украдени во Тирана и припаѓаат на возило „Смарт“. Сторителите наводно пукале од возилото во движење, кое потоа се свртило и се оддалечило. Опсадата на реонот им нанела проблеми на возилата на брзата помош кои бараат да влезат во Траума одделението во  болница, додека сторителите наводно се погрижиле да не остават речиси никакви траги на местото на настанот, дополнително ги зголемува сомнежите на полицијата дека настанот можеби го извршиле професионални убијци.

Бегството:

Главната трага во врска со настанот што го потресе главниот град на Албанија во првите денови од оваа година е поврзана со перење сметки поврзани со трговија со дрога, бидејќи 41-годишниот Едмонд Крој, идентификуван како вујко на жртвата и еден од од ранетите, имаше изречени криминални пресуди во италијанската држава. Полициските служби поставија контролни пунктови на сите влезно-излезни пунктови на Тирана и внатре во населбите каде се сомневаат дека заминале лицата, кои откако пукале со огнено оружје, заминале со возило од типот „мерцедес-бенц“.

Жртвата имала продавница за цигари во близина на кафеаната каде што бил убиен:

Жртвата имала продавница за цигари во близина на местото каде што е убиена жртвата и сите негови роднини биле од Дебар, но жители во предградието на Тирана. Се дознава дека 35-годишниот Ерион Чела имал продавница до ресторанот во кој се случил настанот во кој продавал тутун. Ова беше и причината зошто тој секогаш седеше до стаклото, за да го следи својот бизнис во исто време. Во меѓувреме, засега е познато дека возило од типот „бенз“ дошло од реонот на итната амбуланта и било поставено во близина на шанкот, а потоа возилото отворило оган со калашников во правец на 5 лица.

Засега нема пријави за изгорен автомобил, додека регистерските таблички на возилото со кое беше извршен атентатот, беа украдени пред околу еден месец во Тирана. Веднаш по траѕматичниот настан, полицијата постави бројни контролни пунктови во различни области на Тирана како и на излезот од автопатот Тирана-Елбасан за контрола на осомничените сторители на настанот во главниот град. Според изворите, постои сомневање дека сторителите се движеле со возило од типот „бенц“, кое до синоќа не било забележано дека е опожарено на ниту еден простор како што се случило со повеќето криминални настани во земјава каде на сторителите им се губи трагата и исчезнуваат докази со палење возила, со кои ги напуштаат местата на злосторството. – Пишува „Панорама Online

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во Косово е уапсен еден од најголемите…

Уапсен е Гезим Чела, еден од најголемите…

Македонско друштво „Илинден“-Тирана: УКИМ да не ги…

Од формирањето на нашето Друштво во 2009…

Апсење на македонско-албанската граница, пронајден кокаин

Албанската полиција на граничниот премин „Блато“ на…

Српската полиција на нозе, се контролираат сите…

Веста за бруталното убиство на Вања не…

Издадена меѓународна потерница за Љупчо Палевски, осомничен…

Министерството за внатрешни работи издаде меѓународна потерница…