Владата донесе одлука за испраќање на македонски војници во состав на КФОР во Косово

t

Владата на Република Македонија на предлог на Министерството за одбрана, донесе Одлука за испраќање припадници на Армијата на Република Македонија за учество во НАТО операцијата „КФОР“ во Република Косово, соопштија од Владата.

Инаку од 12 април до 19 јули на воениот полигон Криволак се одржува воена вежба „Resolute Castle 24“ на која учествуваат 270 припадници од вооружените сили на САД, 70 припадници на вооружените сили на Кралството Норвешка и 60 припадници на Армијата на Република Македонија. Вежбата, како што е образложено, е дел од Планот за организација и учество на Армијата на Македонија на вежби од меѓународен карактер за 2024 и 2025 година и е во организација на Командата на вооружените сили на САД за Европа и Африка.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Борел предложил да се укинат санкциите за…

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика…

Петковиќ: Курти ја продолжува политиката на етничко…

Директорот на Канцеларијата на Владата на Србија…

Акција на косовската полиција во Зубин Поток…

Министерот за внатрешни работи на Косово, Џељаљ…

(Видео) Претседателката ќе чека новата влада да…

Сиљановска ќе почека да се формира новата…

Македонија и Косово имаат интерес за продлабочување…

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова во пресрет на…