ВОЈНАТА МОЖЕ ДА ЗАВРШИ ПО 2 МЕСЕЦА: На површина излегоа нови детали, Украина го прифати договорот, но потоа Русија вметна клаузула!

t

Русија и Украина имаа три средби на почетокот на војната каде се преговараа за условите за мир!

Првата средба се одржа во Белорусија, потоа имаше неколку разговори преку видео повик, а последната средба беше во Истанбул. Разговорите пропаднаа затоа што двете страни навлегоа на бојното поле, но пред тоа преговарачите направија неколку нацрти на договор кој требаше да ја гарантира безбедноста на Украина при исполнување на некои од барањата на рускиот претседател Владимир Путин, пишува Њујорк тајмс, кој детално ги анализираше сите точки за кои се дискутираше.

Новинарите на американскиот весник дошле до низа документи и разговарале со десетици извори за да направат слика од преговорите во тие први денови од војната.

Анализата на документите покажува дека двете страни се судриле околу нивото на украинско вооружување, условите за потенцијално членство на Украина во ЕУ и делови од украинските закони за јазик и култура кои Русија сакаше да ги укине. Украинските преговарачи понудија да се откажат од членството во НАТО и да ја прифатат руската окупација на делови од нивната територија, но тие одбија да го признаат рускиот суверенитет над нив.

Русија, запрепастена од жестокиот отпор на Украина, се чинеше отворена за таков договор, но на крајот се повлече од клучната клаузула која ги обврзува другите земји да ја одбранат Украина доколку таа некогаш биде повторно нападната.

Американскиот весник објави нацрти на договорот датирани од 17 март и 15 април 2022 година, во кои се прикажани спротивставените предлози и точки на согласност на двете страни, односно приватна изјава на разговорите во Истанбул на 29 март во која се сумирал предложениот договор. .

Украина направи значителна отстапка. Беше подготвена да стане „трајно неутрална држава“ која никогаш нема да влезе во НАТО и да дозволи странски сили да се засноваат на нејзина територија. Понудата изгледаше како одговор на суштинскиот приговор на Путин дека Западот ја користи Украина за да ја уништи Русија.

ЛИСТА ОД 7 ПОЕНИ

Иако двете страни учествуваа на редовни видео-состаноци, нацрт-договорот од 17 март покажува колку се уште се оддалечени во однос на барањата. Украина побара од Русија да се согласи со меѓународните безбедносни гаранции според кои другите земји, вклучително и украинските сојузници кои исто така ќе го потпишат договорот, ќе и се одбранат доколку повторно биде нападната.

Таа сакаше договорот да важи за „меѓународно признаените граници“ на Украина, иако руските сили во тоа време сè уште се обидуваа да го заземат Киев. Рускиот тим сакаше Украина и сите други потписнички на договорот да ги укинат санкциите против Москва, кои ги воведоа од 2014 година, но и јавно да ги повикаат другите земји да го сторат истото. Украина требаше да го отстапи целиот источен Донбас и да го признае Крим како дел од Русија.

Списокот од седум точки беше против украинскиот национален идентитет – вклучително и забрана за именување места по украинските борци за независност. Нацртот вклучуваше ограничувања на вооружените сили на Украина и бројот на тенкови, артилерија, воени бродови и борбени авиони кои земјата може да ги има во својот арсенал. Украинците беа подготвени да прифатат такви ограничувања, но тие бараа многу поголеми граници.

Поранешен висок американски функционер, кој бил запознаен со преговорите, тврди дека Путин бил многу срдечен кон таков договор бидејќи украинските сили жестоко го одбивале рускиот непријател. Американските власти беа вознемирени од условите.

– Разбирате дека ова е еднострано разоружување – рекоа на средбата со украинските колеги.

Полска, раниот и силен сојузник на Украина, се плашеше дека Германија или Франција може да се обидат да ги убедат Украинците да ги прифатат руските услови и сакаше да го спречат тоа да се случи.

– Кој од вас би го потпишал ова – праша полскиот претседател Анджеј Дуда на состанокот на лидерите на НАТО во Брисел на 17 март 2022 година.

Никој не проговори.

Неколку дена подоцна, на 29 март, претставниците на Русија и Украина се сретнаа во палатата на Босфорот. Се чинеше дека Русите го поддржуваат украинскиот модел на неутралност и безбедносни гаранции и ставаат помалку акцент на нивните територијални претензии. Главниот руски преговарач рече дека понудата на Украина за неутралност значи дека таа е „подготвена да ги исполни“ главните барања за кои Русија се залага во последните години.

Украина го сумираше предложениот договор во документ од две страници што го нарече Истанбулско коминике, кое, сепак, никогаш не го објави. Статусот на Крим требаше да се реши во период од десет или 15 години, во кои Украина вети дека нема да се обидува да го врати насилно. Двајцата претседатели требаше да се сретнат за да го финализираат мировниот договор и да постигнат договор за тоа колку украинска територија Русија ќе продолжи да окупира.

– Русите и Украинците ги продолжија преговорите неколку часа преку видео повик и разменија нацрти на договорот преку Вакапам – пишува американскиот весник.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Груевски: Моето споменување во секое соопштение покажува…

Моето споменување во секое соопштение покажува колкави…

Министерството за здравство назначи нови директори во…

Именувани се нови в.д. медицински директори во…

Никој не го натерал починатото момче да…

СВР Скопје го расчисти кривично правниот настан…

Си-Ен-Ен: Обама и Пелоси се загрижени за…

Американската мрежа Си-Ен-Ен се обидува да ги…

Африм Гаши ја наруши секулраноста на државата,…

На верските обреди не им е местото…