Објавено на:

Во Косово секоја година се запленуваат 1.500 парчиња нелегално оружје

t

Нелегалното оружје во рацете на косовските граѓани претставува сериозна опасност, велат претставници на Косово и меѓународните институции, пренесува ТВ1.
Граѓаните кои поседуваат оружје без дозвола го нарушуваат јавниот ред и безбедност, но пред се го загрозуваат својот и животот на другите. Според извештаите на косовската полиција, на Косово секоја година се запленети околу 1.500 нелегално оружје.

Нуредин Ибиши, експерт за безбедност, за Радио Косово изјави дека убиствата во Косово се извор на поседување нелегално оружје и дека тоа претставува закана за безбедноста на граѓаните.

Ибиши нагласува дека е потребен граѓански и институционален одговор за да се спречи оваа појава.

„Прво, не треба да очекуваме само реактивни мерки од полицијата, судството и обвинителството. Но, во овој случај е потребна и свест на граѓаните. Зајакнувањето на казнените и превентивните мерки ќе влијае на намалувањето на нелегалното оружје во рацете на граѓаните“, вели Ибиши.

Тој вели дека МВР што поскоро треба да преземе превентивни мерки, но и да го легализира оружјето.

Очекувам наскоро МВР да донесе закон за легализација и да започне нов процес и сето ова нелегално поседување оружје да се предаде и ризикот да се сведе на минимум“, додава тој.

Министерката за правда Аљбуљена Хаџију на една од владините седници изјави дека Министерството за правда уште еднаш ќе го ревидира Кривичниот законик на Косово во соработка со Министерството за внатрешни работи за поседување оружје без дозвола.

„Поради нашата криминална политика и непостапувањето на обвинителскиот систем во однос на лицата осомничени за нелегално поседување оружје, треба да ги разгледаме овие одредби за да ги спречиме обвинителите да ги игнорираат овие случаи. Само во последните два случаи видовме дека лицата имале оружје без дозвола, но институциите не се справуваат на соодветен начин“, рече Хаџију.

Имено, само во првите два месеци од годинава биле пријавени 270 случаи на неовластено поседување оружје.

Според полициската статистика, во различни акции преземени во текот на 2023 година се одземени 1.392 парчиња огнено оружје од различни видови и 37.215 муниција од различен калибар.

Само годинава полицијата реагирала во 522 случаи и запленила 562 парчиња нелегално оружје. Во периодот на легализацијата пред две години поднесени се само околу 2.000 барања.

Во меѓувреме, се проценува дека на Косово има околу 250.000 оружја без дозвола.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин не ја исклучува можноста да испорача…

Русија го задржува правото да испорачува оружје…

Борел предложил да се укинат санкциите за…

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика…

Скопјанец со оружје ограбил банка: Се бара…

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за…

Петковиќ: Курти ја продолжува политиката на етничко…

Директорот на Канцеларијата на Владата на Србија…

Акција на косовската полиција во Зубин Поток…

Министерот за внатрешни работи на Косово, Џељаљ…