Објавено на:

Во Солун запленет кокаин со вредност од 14 милиони евра

t

Во контејнер со банани беа пронајдени околу 300 килограми кокаин во Солун, со што и уапсени четири лица. Според министерот за цивилна заштита на Грција, надлежен за полицијата Такис Теодорикакос, се проценува запленетиот кокаин да е со вредност од 14 милиони евра.

Од грчката полиција соопштија дека од четирите уапсени лица, двајца имале битна улога во меѓународна мрежа за шверц на дрога.

Дрогата, како што е напоменато, била скриена во легален контејнер со банани што тргнал од Колумбија, а кокаинот беше наменет за низ Европа.

Разбивањето на меѓународната мрежа било во соработка со канцеларијата на Американската агенција за борба против дрога(ДЕА) во Солун и со италијанските власти.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Грчка „Демократија“: Грција се подготвува да гласа…

Грчкиот весник „Демократија“ денеска објави текст во…

Грчката полиција заплени 320 килограми кокаин на…

Грчките власти заплениле најмалку 320 килограми кокаин…

Сообраќајни прописи во Грција на кои македонските…

Многумина летово ќе заминат на одмор во…

(Видео) Атанасовски:  Ако добиеме ново вето од…

- Најстрашно за нас е ново вето,…

Колумна на Коѕијас: Зошто е важен Договорот…

Договорот од Преспа храбро го отплетка она…