Во Србија регистриран првиот случај на флурон

t

Директорката на Институтот за јавно здравје „Трамболина“, Верица Јовановиќ, изјави дека е регистриран првиот случај на флурон во Србија, односно истовремено присуство на вирус на грип и коронавирус кај едно лице.
Верица Јовановиќ гостувајќи во емисијата „Четврток во 9“, рече дека пред една недела кај едно лице е регистриран првиот случај на присуство на вирусот сарс-ков-2 и вирусот на грип.
„Многу е тешко да се разликува клиничката слика помеѓу ковид и манифестацијата на вирусот на грип. Тоа е треска, општа слабост, сите симптоми на респираторна инфекција. Карактеристично е што брзо поминува, како што е манифестацијата на сој омикрон што предизвикува инфекција со Ковид“, изјави Јовановиќ.
Таа посочи дека флуроните ќе се повторат, а Институтот Торлак за првпат годинава утврдува присуство на двата вируса на примероците што се доставуваат.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Големо невреме ја зафати Србија

Невреме ја зафати Србија, па така на…

Пензиониран српски дипломат: САД лажат, не помагаат,…

Лажното застапување на Америка: Не сакаат дијалог…

Деноноќно се бара решение со Косово: Вучиќ…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во недела…

Професорот Трајковски: Можно е зголемување на ковид…

Продолжува очекуваното експоненцијално намалување на дневните броеви…

Вучиќ од Брисел: Беше тежок ден за…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, говореше од…