Во Хрватска потврдени над 50 случаи на омикрон

t

Во Хрватска се потврдени вкупно 51 случај на омикрон варијантата на коронавирусот.

Во Сплит, од 31 испратен примерок, во 10 примероци е потврден најновиот сој. Од загрепската болница Виноградска на секвенционирање се испратени 34 примероци.

Од нив 17 се позитивни на омикрон, со што бројот на случаи на омикрон во Хрватска се искачи на 51, дознава Дневник Нова ТВ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пијан Македонец со автомобил удрил во автобус…

Во понеделникот околу 19 часот и 20…

Студија: Карантините за време на Ковид-19 предизвикаа…

Дури и по завршувањето на карантините, забрзаното…

Србија и Хрватска повторно “на нож”: Одбиено…

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ…

Србија ја прозва Хрватска за протерувањето на…

Министерството за надворешни работи на Србија денеска…

Македонија е меѓу подобрите на Балканот: Еве…

Грција има 114.12 тони резерви на злато,…