Вработен во пошта украл 220 илјади денари од починато лице

t

Дебарското одделение за внатрешни работи поднесе кривична пријава против жител на село Новак, општина Центар Жупа за фалсификување службена исправа.

-Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „фалсификување службена исправа“, ОВР Дебар поднесе кривична пријава против Д. Ј. (58) од селото Новак, општина Центар Жупа. Тој, во својство на вработен во подружницата на АД „Пошти“ во селото Голем Папрадник, во три различни временски периоди, од трансакциска сметка на починато лице, неовластено извршил присвојување на парични средства, информираше Стефан Димоски портпарол на Секторот за внатрешни работи- Охрид.


Со ова казниво дело тој присвоил парични средства во вкупен износ од 220.000 денари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пијани Британци украле “Голф” од скопски таксист…

Четворица млади Британци биле уапсени откако му…

(Видео)Вознемирувачка снимка од грабеж со нож на…

Во два наврати во само еден месец,…

Го фатиле на дело: 25 годишен битолчанец…

На 07.04.2022 на ул.„Нико Фундали” во Битола,…

Наместо да спречува крадел: Полицаец и вработен…

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и…

Врие од крадци: Украдени пари од лабораторија…

Вработена од приватна лабораторија од Куманово пријавила…