Објавено на:

Врховниот командант на НАТО е против испраќањето авиони во Украина

t

Врховниот командант на НАТО во Европа, американскиот генерал Тод Волтерс, се заблагодари денеска на Полска за понудените борбени авиони за Украина, оценувајќи дека испраќањето Миг-29 би „бил голем ризик, а мала добивка“.

Полска објави дека е подготвена да испорача на Украина преку НАТО авиони Миг-29, ако на тоа се согласат сите земји членки на Алијансата.

– Најефикасен начин да се поддржи украинската војска во борбата против Русија е обезбедување на големи количини противтенковско оружје и системи за противвоздушна одбрана – изјави Волтерс.

Волтерс оцени дека Украина веќе има доволно борбени авиони и дека испраќањето Миг-29 „нема значително да ја подобри ефикасноста на украинската воена авијација“.

Според Волтерс, проценките на разузнавачките служби се дека испраќањето авиони „би можело да се протолкува како пресврт во конфликтот и да доведе до голема руска реакција со што ќе се зголемат шансите за воена ескалација со НАТО“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Драма во целиот свет: Microsoft со глобален…

Компаниите во светот се соочуваат со проблеми…

(Видео) Фатен крадец во скопската Чаршија

Деновиве во скопската чаршија се случиле неколку…

Целосно е изгаснат пожарот на Пелистер

Пожарот кај Битола на Пелистер е целосно…

Зголемено присуство на Ковид-19 во Грција

Тренд на зголемување на заразените, хоспитализираните и…

Заплена на кокаин вреден милион евра во…

Во акцијата на полицијата и обвинителството запленети…