Објавено на:

Вучиќ: Загржен сум за се она што следи утре по конституивните седници во Северна Митровица

t

Српкиот претседател Александар Вучиќ изрази загриженост по најавата за утрешните конститутивните седници во Северна Митровица, согласно изборите кои беа бојкотирани од србите на Косово, јави допсиникот на МИА од Белград.

Запрашан за ситуацијата на северот на Косово, тој изјави дека утре во Северна Митровица ќе се одржат конститутивни седници за три општини, „за да изаберат лажни градоначалници за тие општини, што го поддржаа земјите од Квинта, на најлажните избори.“

– Вчера разговарав со Дерек Шоле, Габриел Ескобар и Кристофер Хил. Ситуацијата на северот на Косово е многу тешка. Барам од Србите да го сочуваат мирот – рече тој и додаде дека „се прави атмосфера со која србите би ги напуштиле своите домови“.

Тој рече, „ние ќе бидеме со нив, ќе се бориме заедно за нашиот народ за да опстане“.

– Загрижен сум и за утрешниот ден и за сето она што следува после тој утрешен ден, изјави Вучиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Такер Карлсон беше во право“: Уште во…

Предупредувањето на новинарот Такер Карлсон за можен…

Армијата се вклучи во гаснењето на пожарот…

Откако Владата прогласи кризна состојба, претседателката и…

Мицкоски го осуди атентатот, но му го…

И премиерот Мицкоски го осуди обидот за…

Видео од атентаторот на Трамп: Ги мразам…

На социјалните мрежи се појави видео од…

И Кавадарци помага во гаснењето на пожарот…

На координацијата на Градоначалникот на Кавадарци, Митко…