Објавено на:

Германскиот град Кобург ги испрати посмртните останки на Фердинанд Први во Бугарија

t

Бугарскиот цар Фердинанд I по 76 години се враќа во Бугарија, пренесе БГНЕС. По неговата смрт во егзил во Кобург во 1948 година, неговата желба да биде погребан на бугарска почва сега е исполнета.

Во Кобург денеска се одржа богослужба во црквата „Свети Августин“, на која присуствуваше и амбасадорот на Република Бугарија во Берлин, Григор Порожанов.

„Мило ми е што денес, толку години по неговата смрт, се исполнува неговата голема желба и неговите смртни останки го наоѓаат патот до Бугарија. Денеска уште еднаш му благодариме на кралот Фердинанд I за сè што направи за Кобург, му посакуваме безбедно последно патување во неговата татковина и постојано почивалиште во неговата втора татковина Бугарија, во неговата сакана палата Врана во Софија“, рече градоначалникот Доминик Сауертег ( од Социјалдемократската партија на Германија).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Колку ќе заработи Германија од ЕУРО 2024?

ЕУРО 2024 ќе донесе значителни краткорочни економски…

Бугарија, Словачка и Латвија со најмала куповна…

Во 2023 година, реалната индивидуална потрошувачка (AIC)…

(Видео) „Шота машала“ среде Германија

Албанските навивачи во Германија го изиграа познатиот…

Бугарските студенти заработуваат и по 1.500 лева…

Во просек, студентите заработуваат 1.500 лева месечно…

Реприза: По два обиди повторно не е…

50-то Национално собрание на Бугарија не избра…