Објавено на:

Германскиот канцелар ќе се сретне со Путин во блиска иднина

t

Германскиот канцелар Олаф Шолц планира во блиска иднина да одржи средба со рускиот претседател Владимир Путин во Москва, како што самиот изјави во средата во интервју за ТВ каналот ЗДФ.

„Наскоро ќе разговарам со Путин во Москва, за неопходните прашања. Има потреба од добро координирана политика кон Европската унија и НАТО“, посочи Шолц. „Тоа [состанокот] е предвидено да се одржи во блиска иднина“, додаде тој без да го прецизира датумот на неговата посета на Москва.

Шолц истакна дека одржува активен контакт за украинското прашање со сојузниците и партнерите во Европската унија. „Речиси нема ништо друго што не засега. А јас секако разговарав со рускиот претседател и во моментов ги правиме потребните подготовки“, рече тој, додавајќи дека наскоро ќе ги посети САД.

Според германската влада, Шолц одржал само еден телефонски разговор со Путин откако тој ја презеде функцијата на 8 декември. ситуацијата и нагласувајќи ја потребата од деескалација, соопшти германскиот кабинет. Освен тоа, страните се осврнаа на имплементацијата на Минските договори за изнаоѓање мирно решение за конфликтот во источна Украина. Германската канцеларка ја истакна потребата да се обезбеди напредок во разговорите за платформата на Нормандиската четворка.

Се очекува Шолц да се сретне со американскиот претседател Џо Бајд на 7 февруари. Според Белата куќа, „лидерите ќе разговараат за нивната заедничка посветеност и на тековната дипломатија и на заедничките напори за одвраќање на понатамошна руска агресија врз Украина“.

„Тие, исто така, ќе разговараат за важноста на континуираната блиска соработка за низа заеднички предизвици, вклучително и ставање крај на пандемијата СОВИД-19, справување со заканата од климатските промени и промовирање на економскиот просперитет и меѓународната безбедност врз основа на нашите заеднички демократски вредности“, рече Бејт.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лавров: Во Европската унија нема демократија туку…

Во Европската унија нема демократија туку „дисциплина…

Зеленски е задоволен: Се бориме со втората…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека војната со Русија…

Османи: Дискусиите за исклучување на Русија од…

Дискусиите за исклучување на Русија од ОБСЕ…

Карпентер: Русија останува изолирана во рамки на…

Русија останува изолирана во рамки на ОБСЕ…

Русија ја презема контролата над големиот аеродром…

Претседателскиот декрет ги префрли акциите на Аеродромот…