Објавено на:

Германскиот канцелар ќе се сретне со Путин во блиска иднина

t

Германскиот канцелар Олаф Шолц планира во блиска иднина да одржи средба со рускиот претседател Владимир Путин во Москва, како што самиот изјави во средата во интервју за ТВ каналот ЗДФ.

„Наскоро ќе разговарам со Путин во Москва, за неопходните прашања. Има потреба од добро координирана политика кон Европската унија и НАТО“, посочи Шолц. „Тоа [состанокот] е предвидено да се одржи во блиска иднина“, додаде тој без да го прецизира датумот на неговата посета на Москва.

Шолц истакна дека одржува активен контакт за украинското прашање со сојузниците и партнерите во Европската унија. „Речиси нема ништо друго што не засега. А јас секако разговарав со рускиот претседател и во моментов ги правиме потребните подготовки“, рече тој, додавајќи дека наскоро ќе ги посети САД.

Според германската влада, Шолц одржал само еден телефонски разговор со Путин откако тој ја презеде функцијата на 8 декември. ситуацијата и нагласувајќи ја потребата од деескалација, соопшти германскиот кабинет. Освен тоа, страните се осврнаа на имплементацијата на Минските договори за изнаоѓање мирно решение за конфликтот во источна Украина. Германската канцеларка ја истакна потребата да се обезбеди напредок во разговорите за платформата на Нормандиската четворка.

Се очекува Шолц да се сретне со американскиот претседател Џо Бајд на 7 февруари. Според Белата куќа, „лидерите ќе разговараат за нивната заедничка посветеност и на тековната дипломатија и на заедничките напори за одвраќање на понатамошна руска агресија врз Украина“.

„Тие, исто така, ќе разговараат за важноста на континуираната блиска соработка за низа заеднички предизвици, вклучително и ставање крај на пандемијата СОВИД-19, справување со заканата од климатските промени и промовирање на економскиот просперитет и меѓународната безбедност врз основа на нашите заеднички демократски вредности“, рече Бејт.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Руската армија обвинува: Украинците претвораат цивилни објекти…

Руска армија: Украинските нацистички баталјони ги претвораат…

Следува енергетска драма: Германија има гас за…

Најголемата економија во ЕУ има гас до…

Русија достави 507 тони хуманитарна помош во…

Пет хуманитарни акции беа спроведени од страна…

Путин ги пофали младите Руси за активната…

Младите во Русија се трудат да го…

Скандал ја тресе Германија: Шолц негира дека…

Германскиот канцелар Олаф Шолц, за време на…