Објавено на:

Германски доктор најавува петта доза вакцина

t

Д-р Андреј Трампуж, директор за тестирање од Лабораторијата за заразни болести од Берлин објасни што не очекува во наредниот период и дали имаме причина да се грижиме за новиот вид.

„Нема причина да се плашиме дека ситуацијата ќе биде полоша поради флуронот. Веќе е критично со омикрон, кој е многу опасен и ќе биде уште поопасен во јануари, а можеби и во февруари, бидејќи немаме доволно вакцинирани. чиј имунитет е слаб, кој има може да добијам друга инфекција, што не е невообичаено. Затоа советот е да се вакцинирате, не само против круната, туку и против грип“.

Мислам дека наскоро ќе биде крајот на пандемијата и крајот на сето тоа. Можно е да се појави друг вид кој ќе акумулира нови мутации. Бидејќи имаме толку многу нови инфекции, вирусот има способност да продолжи да мутира. Единственото нешто што можеме да направиме е да ја забрзаме вакцинацијата.“ и второто додека не ги достигнеме овие 80 проценти од вакцинираните е да носиме маска во затворен простор, а доколку ситуацијата е критична, како што очекуваме, можно е заклучување (затворање). во јануари. ”

Многу се зборува за четвртата доза, бидејќи експертите сметаат дека ефикасноста на вакцините се намалува со појавата на нови соеви. Докторот вели ќе има и петта доза.

„Треба да се вакцинираат оние кои не се, а една доза е подобра од ниедна, го намалува ризикот од тешка инфекција за 63 проценти. Но, уште подобро е ако имаме три дози. Израел почна Веројатно ќе имаме петта доза на крајот на годината, бидејќи кога ќе вакцинираме доволно луѓе, тие сепак ќе се заразат, но тогаш круната ќе биде како обична настинка, ќе биде природен засилувач и омикрон или секоја мутација ќе биде како настинка

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Биотехнолошките компании сакаат да лансираат вакцина против…

Биотехнолошките компании сакаат да лансираат вакцина против…

Германска компанија претстави лек против рак: Туморот…

Германската компанија Biontech (BioNTech) во моментов ги…

САД размислуваат да препорачаат годишна вакцина за…

САД најверојатно ќе почнат да препорачуваат годишни…

Германски инфектолог: Во иднина задолжително да се…

Германскиот инфектолог Андреј Трампуж вели дека верува…

Американската ФДА одобри нова вакцина против Ковид-19,…

Американската Агенција за заштита од заразни болести…