Објавено на:

ГОЛЕМА АКЦИЈА ВО ТУРЦИЈА: Уапсени 147 припадници на терористичката организација ДАЕШ

t

Во операциите „БОЗДОГАН-17“ спроведени истовремено против терористичката организација ДАЕШ во 30 провинции беа фатени 147 осомничени, пренесоа турските медиуми.

Во изјавата на својот профил на социјалните мрежи, министерот за внатрешни работи Али Јерликаја даде информации за операциите извршени против терористичката организација ДАЕШ.

Според изјавата на министерот Јерликаја; Тој објави дека во истовремени операции против терористичката организација ДАЕШ во 30 провинции биле фатени 147 осомничени.

„Од страна на дирекциите на подружниците на ТЕМ на провинциските полициски одделенија под координација на нашите главни јавни обвинителства, Генералниот директорат за безбедносно разузнавање и Одделот за борба против тероризмот; Адијаман, Анталија, Батман, Бингол, Болу, Бурса, Денизли, Дијарбакир, Ерзурум, Елазиг Истанбул, Гиресун, Хатај, Кајсери, Во операциите извршени во Кирикале, Киршехир, Килис, Коџаели, Коња, Кутахија, Малатија, Мерсин, Орду, Сакарија, Самсун, Шанлиурфа, Токат, Трабзон, Јалова и Јозгат, осомничените се;

Тие во минатото извршувале одговорни активности во рамките на терористичката организација ДАЕШ,

Тие вршат вооружени активности во конфликтните зони и

Утврдено е дека тие обезбедувале финансирање на терористичката организација.

ЛИНК од видеото

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мицотакис постави црвени линии за соседите: Македонија…

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во интервју за грчкиот…

Путин изрази сочувство, Ердоган вети дека ќе…

Рускиот претседател Владимир Путин упати сочувство до…

(Анкета) Србија е најголем сојузник на Македонија,…

За најголем сојузник на Македонија нашите граѓани…

Лекувањето во странство нѐ чинело пет милиони…

Намалување на бројот на барања за лекување…

Министерството за правда ѝ се заблагодари на…

Министерството за правда и министерот Кренар Лога…