Голем сајбер нaпад во Украина, на мета министерства, јавниот сектор и банки

t

Голем сајбер напад е во тек во Украина. Не работат повеќе веб-страници на министерства, јавниот сектор и банки.

Засегнати се и телефоните на некои пратеници, вели министерот за информации на земјата.


„Околу 16 часот започна уште еден масовен DDoS напад врз нашата држава. Имаме релевантни податоци од голем број банки“, рече министерот за дигитална трансформација, додавајќи дека е погодена и веб-страницата на парламентот.

Серверите на украинското Министерство за одбрана и две банки беа преоптоварени минатата недела во посебен сајбер напад. Киев ги нарече прекините „најголем DDoS напад во историјата на Украина“. Американската компанија Нетскаут подоцна рече дека влијанието било скромно.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Убиени 210 нацисти, деминиран Мариупол: Брифинг на…

90-ти ден од руската специјална операција во…

Британското разузнавање открива: Кој град е следен…

Врз основа на анализата на дејствувањето на…

Русија предупредува: Киев подготвува провокација со жито,…

Русија: Киев подготвува провокации во силоси со…

Шамар од Холандија за Украина: Далеку сте…

Малку е веројатно дека Украина ќе добие…

(Фото) Падна уште еден град во Доњецк:…

Руските сили ја презедоа контролата врз градот…