Објавено на:

Да се одземе моќта на “големата петорка”: Турција бара да се укине правото на вето во Советот за безбедност на ОН

t

Турција предлага да се укине правото на вето во Советот за безбедност на Обединетите Нации.

Министерот за надворешни работи на Турција, Мавлут Чавушоглу порача дека Советот за безбедност треба да се прошири, а „големата петорка“ повеќе да нема право на вето.

Критериумите можат да се утврдат според населението, големината или географската положба на секоја земја. Но, од друга страна, правото на вето треба да се укине“, рече турскиот министер за надворешни работи.

Чавушоглу нагласи дека има многу формули, односно предлози од многу земји како би можел да се прошири Советот за безбедност, како и дека во тоа тело на некој начин треба да бидат претставени сите земји во светот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД и Русија ќе ја убедуваат Турција…

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин вчера…

Песков: Русија и Турција имаат несогласувања но…

Русија и Турција се способни да ги…

Спречен терористички напад на Турски тек!

Федералната служба за безбедност на Русија (ФСБ)…

Зеленски со ново барање: ОН да одговори…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го повика Советот…

Зеленски ќе се обрати на итниот состанок…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ќе се обрати денеска на…