Денеска заседава ЦО на СДCM – ќе се знае новото раководство

t

Се очекува Централниот одбор на СДСМ на денешната прва седница по изборот на нов партиски лидер, да избере и ново раководство, односно нов состав на Извршниот одбор, како и нови потпретседатели и секретари на партијата, по предлог на Димитар Ковачевски, кој според најавите би требало да биде потврден за мандатар за формирање на нова Влада.

Ковачевски претходно најави дека во актуелниот состав на ЦО ќе добие нови членови.

Претседателот Стево Пендаровски до среда треба да го додели мандатот на Ковачевски за формирање влада. Тој го најави предавањето на мандатот за утре или задутре, по што ќе почне да тече и рокот од 20 дена за формирање Влада.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Каевски: Мицкоски призна, со ДПМНЕ нема членство…

„Христијан Мицкоски потврди дека неговата ДПМНЕ сака…

Груевски ја нарече власта на СДСМ дрва…

КОГА ДРВЦА САДАТ ДРВЦА Каква траги-комедија се…

„Повеќе зелено“: СДСМ во акција за пошумување…

„Повеќе зелено“ е новата акција за пошумување…

СДСМ: Со ДПМНЕ и Левица нема иднина

„Анти-ЕУ и анти-НАТО коалиција на ДПМНЕ и…

СДСМ: Граѓаните ќе ги казнат ДПМНЕ и…

„Денеска сите ние можевме да славиме, Македонија…