Деспотовски: Оставката на Ковачевски е задоцнет чекор, очекувам оставки од целото раководство на СДСM

t

Јован Деспотовски, актуелен директор на ТИРЗ и член на раководството на СДСМ од медиумите вчера дознал за оставката на Димитар Ковачевски од лидерската позиција во СДСМ и смета дека е задоцнет чекор, но сепак во вистинска насока.

“Како член на СДСМ вчера добив информација дека партискиот претседател има поднесено оставка, што е задоцнет чекор, но чекор во вистинска насока. Мораше да се случи многу порано. Очекувам овој чекор да го следат и сите останати членови на раководството на партијата за да може веднаш да се премине во делот на отворена дискусија за тоа кои се причините за овој резултат, катастрофален дебакл. Факт е дека бројот на гласови е на историски минимум за жал. Мора да гледаме како понатаму“, рече Деспотовски во емисијата „Студио 10“ на ТВ24.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

СДСМ за предлогот за Влада на Мицкоски:…

Од она што денеска беше соопштено во…

Мицкоски: Подавам рака до СДСМ за национално…

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на денешната…

(Видео) Филипче: Комуникација и поправање на грешките…

Кандидатот за претседател на СДСМ, Венко Филипче,…

(Видео) Претседателката ќе чека новата влада да…

Сиљановска ќе почека да се формира новата…

(Видео) Филипче вети интензивна комуникација со членството:…

Нема веќе нејавување на телефон, вети за…