Објавено на:

Димитриевски: Ако ја победиме и Португалија дајте го Бразил да ја земеме титулата

t

И покрај онаа специфична грешка на дуелот со Италија во Палермо, Столе Димитриевски се издвои како еден од најдобрите поединци во националниот тим во историската победа над актуелниот европски шампион.

Голманот на Рајо Ваљекано потоа беше и тоа како сигурен на голот на националниот тим издвојувајќи се и во најдобриот тим на полуфиналните бараж пресметки за СП 2022. Сето тоа носи дополнителен мотив кај Димитриевски за финалната пресметка со Португалија…

„Запишавме уште еден неверојатен натпревар за историјата на македонскиот фудбал. По оној триумф над Германија во квалификациите, сега е победен и европскиот шампион Италија. Па, ако ја победиме и Португалија нека дојде потоа само уште Бразил и нека ни ја дадат светската шампионска титула“ – вели низ шега и Димитриевски, дополнувајќи дека еуфоријата после Палермо е завршена и сега мора максимално концентрирано кон дуелот во Порто.

„Нарадот нека се радува, но ние мора да продолжиме со максималната подготовка. Знаеме дека Португалија е голем фаворит, но знам дека повторно ќе бидеме подготвени и ќе го дадеме и последниот атом од силата да дојдеме до уште еден успех“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Изгубено 3-годишно девојче во Неа Флогита, се…

Во познатото туристичко место Неа Флогита, Грција…

(Видео) Претседателката ќе чека новата влада да…

Сиљановска ќе почека да се формира новата…

ДУИ му помогна на Мицкоски за двотретинско…

Со 88 гласа “за” пред 3 часот…

Американската амбасада ќе ги подобрува односите помеѓу…

Аташето за култура и образовани на САД…

Обвинителството ја проверува и отфрлената претставка за…

Меѓу списите кои ги проверува обвинителството во…