Договор меѓу Косово и Србија во 2024?

t

Приштина ја презеде обврската да го спроведе формирањето на Заедницата на српските општини (ЗСО), но тоа не значи создавање на друга Република Српска, изјави француската амбасадорка во Приштина, Мари Кристин-Бутел.
Таа додаде дека на Белград и Приштина е да се договорат за конечен договор и дека тоа треба да се случи до 2024 или 2025 година.
Во интервју за „Газета експрес“, Мари Кристин-Бутел вели дека со потпишувањето на два договори од 2013 и 2015 година за формирање на ЗСО, Приштина се обврзала да ги спроведе.
Двата потпишани договори им оставаат многу простор на властите во Приштина да ја утврдат правната рамка, статусот и начинот на функционирање на овој ентитет, рече таа, наведувајќи дека не станува збор за нарушување на функционирањето на приштинските институции или за создавање на нова Република Српска .

Според неа, конечниот договор ќе биде резултат на преговорите меѓу Белград и Приштина.
„Останува на двете страни да ја одредат неговата содржина според точките за кои би можеле да се договорат, со цел овој договор да биде барем сеопфатен, конечен и правно обврзувачки“, рече Мари Кристин-Бутел.
На прашањето кога би било идеално Белград и Приштина да постигнат конечен договор и дали смета дека немањето рок предизвикува одложување и одложување на процесот, таа рече дека „по изборите во Србија во април, тоа ќе биде период од две години.” искористете го за да постигнете договор пред европските избори во 2024 година и изборите во 2025 година на Косово.
„Не е неопходно да се поставуваат рокови за да се разбере дека кога ќе се појави таква можност, треба да ја искористите и да направите се што можете за да постигнете резултат“, рече францускиот амбасадор во Приштина.
Мари Кристин-Бутел оцени дека дијалогот нема алтернатива, дека е прашање на безбедност и просперитет за Белград и Приштина, како и за регионот и за цела Европа.
Убедена сум дека сите страни се целосно свесни за тоа“, рече таа, пренесе Танјуг.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Претседателката Сиљановска Давкова ќе ги прими поглаварите…

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска ќе ги…

Македонките се мажат најмлади во регионот, на…

Жените во Македонија најмлади стапуваат во брак…

ЌЕ МОЖЕ ДА СЕ ГЛАСА И СО…

Пратениците денеска го изгласаа Изборниот законик, со…

Исчезна 14-годишната Ринеса: Ако имате било каква…

Новинарот Фуркан Салиу, објави дека е исчезнато…

Европскиот план за развој на Западен Балкан…

САД ја поддржуваат ЕУ во намерата да…