Објавено на:

Додека САД „труби“ дека Русија е зaкана, 60 000 американски војници, 200 тенкови и околу 150 борбени авиони се распоредени низ Европа

t

Соединетите Американски Држави формираа значителен контингент сили во Европа, кој брои повеќе од 60.000 војници, 200 тенкови, околу 150 борбени авиони, се со цел да и се закануваат на Русија, изјави заменик-секретарот на Советот за безбедност, Михаил Попов.
„Нивната главна цел во Европа е да создаваат постојана закана за нашата земја. Затоа во регионот е формиран значаен контингент американски сили“, рече Попов во интервју за „Руски весник“.
Тој посочи дека во последните седум години бројот и борбените капацитети на американските сили значително се зголемени.
Копнените сили се зголемени за 30 отсто, а бројот на оклопни возила е четири пати поголем.

Интензитетот на летовите на американските стратешки бомбардери во близина на руските граници минатата година е зголемен за 40 отсто, истакна Попов.
Тој додаде дека антируската хистерија не е само насочена кон ограничување на економскиот развој на Русија, туку до израз дојде и стремежот на Вашингтон да им наметне производи од воено-индустрискиот и нафто-гасниот сектор на западните партнери.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Страшно: Воз со етанол излета од…

Товарен воз кој превезувал етанол излета од…

Украинците признаваат: Руските сили постугнаа одреден напредок…

Руските сили постигнаа одреден напредок во Бахмут…

Путин задоволен: Невработеноста во Русија е на…

Невработеноста во Русија е на рекордно ниско…

Пронајден мртов еден од најозлогласените руски команданти…

Еден од најозлогласените команданти на рускиот претседател…

Да се биде или не: Ако падне…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави дека…