Дуда: Ќе кренам железна завеса до небо ако треба, само да ги задржам Русите подалеку од нас

t

Во своето обраќање до медиумите, Дуда истакна дека сето она што се случило во последната година предизвикало значителни промени во погледот на многу луѓе на сè, особено на безбедносните перспективи.

Во својот говор Дуда спомнал дека балтичките држави и Полска имаат слични историски искуства од минатиот век и дека се сведоци на експлозијата на рускиот империјализам и дека агресијата е во тек, како што рече Дуда, во нашиот дел од Европа, пишува Поланд пост.

„Денес, стремежот на владетелите на Русија, на чело со Владимир Путин, е навистина да го вратат влијанието на царската империја. Мислам дека тоа е она што тие се обидуваат да го направат“, рече Дуда.

Полскиот претседател истакна дека Полска ќе направи сѐ за да спречи избувнување на регионална војна во Европа. Тој, исто така, истакна дека Полска гради воен потенцијал за одвраќање од оваа цел.

„Во моментов се мобилизираме. Во Полска е разбирливо. Ја зголемуваме границата на трошоците за одбрана, неодамна поминаа 2 проценти, веројатно ќе биде на ниво од 4 проценти во 2023., но полското општество досега многу добро го разбира ова“.

Претседателот Дуда се осврна и на апелите да не се води кон обновување на Железната завеса.

„Подготвен сум Железната завеса повторно да се изгради ако морам да се справам со агресивна земја преку источната граница која сака да ги убие своите соседи, која сака да им ја земе земјата, која сака да им ја одземе слободата. Подготвени сме да кренеме железна завеса до небо само за да ги оддалечиме од нас“, рече Анджеј Дуда.

Тој додаде дека Полјаците не сакаат „руски мир“ дома. – Русија нека си ја чуваат ако сакаат. Не ни се допаѓа тоа“ изјави Дуда.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ништо од мирот: Украински командант најави нова…

Командантот на украинските копнени сили Олександр Сирски…

Кина ја поддржа Русија за спроведување истрага…

Пекинг стана коавтор на нацрт-резолуцијата на Москва…

Европската унија со остра осуда на заканите…

Европската унија (ЕУ) денеска ги осуди заканите…

Медведев го смрзна светот: Ова води до…

Испораките на странско оружје за Украина водат…

Зеленски со зборовите на Путин: Ќе возвратиме…

Украина ќе возврати на сите руски напади,…