Дoполнителни 100 евра бонус месечно за медицинските сестри во Франција

t

Франција ќе дава дополнителни 100 евра месечно од јануари на медицинските сестри кои работат во одделот за интензивна нега, во обид да ги подобри условите за работа на медицинскиот персонал исцрпен од борбата против коронавирусот, изјави денеска премиерот Жан Катекс.

„Ова е за подобрување на работните услови во одделенијата за интензивна нега, како и за признавање на посветеноста и работата на оние кои работат таму“, рече премиерот Катекс за време на посетата на болницата на Крит, во близина на Париз, пренесува Ројтерс.

Според британската агенција, овој бонус доаѓа во пресрет на поширокиот пакет мерки што ќе ги претстави министерката за здравство Оливија Веран следната недела, поради недостаток на медицински персонал кој е на првата линија на одбрана од коронавирусот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(0:1) Австрија си даде автогол, Франција ги…

Репрезентацијата на Франција потешко од очекуваното ја оправда фаворитската…

Анкета: Само 24 отсто од Французите му…

Само 24 отсто од Французите велат дека…

Макрон: Нема да поднесам оставка!

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека…

Макрон распиша предвремени избори по поразот на…

Францускиот претседател Емануел Макрон ја објави одлуката…

Француски државјанин приведен во Москва: Осомничен е…

Француски државјанин осомничен за собирање информации за…