Објавено на:

Египет ќе ја отвори границата за хуманитарна помош, но нема да прима бегалци

t

Претседателот на Египет, Абдел Фатах ал-Сиси одобри отворање на граничниот премин Рафах за 20 камиони со хуманитарна помош за Појасот Газа, потврди американскиот претседател Џо Бајден. Но нема да прима бегалци од Газа, доколку Израел насилно ги натера луѓето од Газа да преминуваат кон Египет, Сиси предупреди дека тоа ќе го смета за објава на војна од Израел.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бајден: Пристапот на Нетанјаху во Газа е…

Пристапот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху кон…

Австралија ќе назначи специјален советник за истрага…

Австралиските власти ќе назначат специјален советник кој…

Од почетокот на војната во Газа, загинаа…

Министерството за здравство, кое е под контрола…

Меѓународниот суд на правдата му нареди на…

Највисокиот суд на Обединетите Нации вчера му…

Гутереш од Газа: Доста е од овој…

На светот му е доста од овој…