Објавено на:

Ердоган обвини: Бајден не помага во решавањето на украинската криза

t

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека американскиот претседател Џо Бајден и другите западни земји не помогнале во решавањето на кризата меѓу Русија и Украина.

Турскиот претседател оцени и дека нема европски лидери способни да ја решат ситуацијата, објавија денеска турските медиуми, пренесува „Ројтерс“.

По враќањето од Киев, каде што се сретна со неговиот украински колега Володимир Зеленски, Ердоган рече дека многу ја цени планираната посета на рускиот претседател Владимир Путин на Турција.

Во Киев турскиот претседател повторно им понуди на украинските власти официјална Анкара да биде посредник во решавањето на кризата со Москва.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Волстрит журнал: Макрон ќе испрати 1.500 војници…

Францускиот претседател Емануел Макрон им порача на…

Јакимовски: Ни на Америка, ни на свети…

Граѓаните можеа да нѐ тестираат, како претседателски…

Руските банки ќе ги простат кредитите на…

Банките самостојно ќе ги отпишуваат кредитите на…

Нова скандалозна изјава на Медведев: Ликвидација на…

Украинското раководство ќе се соочи со судбината…

Столтенберг предложи пакет помош за Украина во…

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, предложи…