Објавено на:

Ердоган од Њујорк повика на достоинствен излез за страните од судирот во Украина

t

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска од говорницата на Генералното собрание на ОН повика да се најде „достоинствен” излез на сите страни од судирот во Украина.

– Заеднички мораме да најдеме разумно дипломатско решение што на обете страни ќе им понуди достоинствен излез од кризата”, рече Ердоган во Њујорк.

Претседателот на Турција додаде дека треба да се интензивираат напорите за завршување на војната, врз основа на „територијален интегритет и независност на Украина”.

Ердоган додаде дека треба да победи чесен мировен процес, потсетувајќи дека Турција успеа од почетокот на конфликтот на своја територија да собере претставници и на Русија и на Украина.

Турскиот претседател кој успеа да ги одржи врските и со Москва и со Киев од почетокот на руската инвазија на Украина на 24 февруари, редовно се нуди да посредува во конфликтот, повторувајќи ја потребата од изнајдување договор што ќе ги задоволи двете страни.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Да не го мислите: Додека го…

Ленин Јовановски, претседателот на "Слобода превоз" кој…

Ковачевски “згрме”: Нема да трпам директори кои…

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски вели дека не…

Блерим Беџети ги подбра министрите на ДУИ:…

Градоначалникот на Сарај и организациски секретар на…

Функционер на Алијанса контра ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ:…

Поранешниот директор на Државниот инспекторат за шумарство…

Поранешен бугарски МВР: Бугарија направи решителен чекор…

Бугарскиот министер за одбрана Димитр Стојанов направи…