Ердоган се закани: Репресија за медиумите кои ќе ги прекршат „вредностите“ на земјата

t

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во саботата им се закани на турските медиуми со санкции доколку објават содржина што ги нарушува основните вредности на земјата, што може да биде вовед во зајакнување на цензурата во овој сектор.

Во изјавата објавена во Службениот весник, Ердоган рече дека мерките се потребни за да се заштити „националната култура“ на Турција и да се спречат „штетните ефекти врз развојот на децата како резултат на изложеноста на штетна содржина во сите пишани, вербални и визуелни медиуми“.

Ердоган не прецизираше каква ќе биде штетната содржина, но рече дека ќе бидат преземени правни мерки против „отворени или прикриени активности преку медиумите со цел да се поткопаат нашите национални и морални вредности и да се наруши нашата семејна и социјална структура“.

Ердоган е на власт речиси 20 години и често критикуваше медиумски содржини што не се во согласност со конзервативните исламски вредности за кои се залага неговата партија АКП.

Турција во последниве години го заостри медиумскиот надзор, при што околу 90 отсто од најголемите медиуми сега се во сопственост или во сопственост на луѓе блиски до владата.

Неговите западни сојузници и критичари велат дека Ердоган го искористил неуспешниот обид за државен удар во 2016 година за да ги задуши неистомислениците и да ги поткопа социјалните права и толеранцијата.

Владата тоа го негира и објаснува дека мерките се неопходни поради сериозноста на заканите со кои се соочува Турција и дека во некогаш силната секуларна република е вратена слободата на вероисповед.

Надзорникот за радио и телевизијата RTUK има сеопфатен надзор над онлајн содржините и може да ги отстрани.

Тој ги казни телевизиските станици за снимки за кои тврди дека ги нарушуваат турските вредности, како што се музички спотови што ги опиша како „еротски“, содржини со референца за ЛГБТИ или содржина наменета за навреда на претседателот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Температура од минус 20 степени Целзиусови забележана…

Времето е невообичаено студено за сезоната на…

ОФИЦИЈАЛНО: Турција го одобри влезот на Финска…

Турскиот парламент синоќа ја ратификуваше одлуката со…

Советничките на Азески ќе ги олеснуваат преговорите…

Претседателот на Стопанската комора на Македонија Бранко…

Нов силен земјотрес го погоди регионот Кахраманмарс…

Земјотрес со јачина од 4,5 степени денеска…

Се чека уште Турција да пресече: Унгарскиот…

Унгарскиот парламент на состанокот во понеделникот гласаше…