ЕУ вложила 250 милиони евра во медиуми и невладини организации на балканот

t

Во претходниот период ЕУ одвои 250 милиони евра за граѓанското општество и медиумскиот плурализам во Западен Балкан, вели портпаролката на Европската комисија, Ана Писонеро.

Писонеро не ја коментираше изјавата на независната новинарка Катарина Фиора за „пристрасноста на медиумската сцена пред избори“.


На прашањето за работата на Комисијата со независните медиуми во Србија, Ана Писнеро потсети дека Комисијата ги поддржа медиумите и граѓанското општество во регионот со 250 милиони евра.

„Медиумскиот плурализам е основен за демократско општество и клучен за добро информирање и одлучување на граѓаните. „Таа очекува дека ќе се работи дополнително на тоа, не само на Западен Балкан, туку и пошироко“, рече Писонеро.

Европската комисија и порача дека усогласувањето на Србија со надворешната и безбедносната политика е во пораст и дека се очекува земјата да продолжи со конкретни активности во таа насока, јави Танјуг.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

НÈ ОЧЕКУВА ПЕКОЛНО ЛЕТО КАКВО ШТО НЕ…

Најпознатиот светски метеоролошки сервис AccuWeather објави летна…

ДЕДОТО НА ИЛИЈА БИЛ ВО ИНВАЛИДСКА КОЛИЧКА,…

Морничаво мирно е во населбата Атеница во…

ПОВРЕДЕН РУДАР СВЕДОЧИ ЗА ТРАГЕДИЈАТА ВО СОКОБАЊА:…

Директорот на Општата болница во Алексинац, д-р…

(Видео) Западот знаел за нападот на Украина…

На Твитер се појави видео од рускиот…

Гранатиран камп за сместување на меѓународни сили…

Меѓународниот камп за сместување на меѓународните сили…