Објавено на:

ЕУ ги олабавува рестрикциите за патување на одредени категории лица

t

Семејствата се мотивираат со новите правила за патување во ЕУ кои ќе им овозможат на децата кои неодамна закрепнале од Ковид да влезат без тестирање.

Правилата ќе им овозможат на луѓето кои имале Ковид во последните 180 дена да влезат во земјите членки на ЕУ без дополнителни тестови.

И оние кои ја примиле својата втора доза вакцина во рок од 270 дена или примиле бустер доза, исто така, исто така ќе можат да патуваат слободно.

Претходно, земјите, меѓу кои и Шпанија, пуштаа само луѓе кои се вакцинирани со трета доза, додека Франција бараше сите да покажат негативен тест при пристигнувањето.

Промената ќе значи дека децата кои примиле една доза од вакцината, а потоа го фатиле вирусот, сега ќе можат полесно да влезат во земјите.

Според правилата на Велика Британија, децата на возраст од 12 до 15 години треба да чекаат 12 недели помеѓу нивната втора доза доколку се заразат по првата.

Секретарот на ransport, Грант Шапс, во понеделникот објави дека децата на возраст од 12 до 15 години сега ќе можат да покажат доказ за претходна инфекција на апликацијата NHS за патување од 3 февруари.

Џулија Ло Бу-Саид, извршен директор на Адвантиџ патнерство, го пофали овој потег како „добра вест“ за семејствата.

Таа изјави за Тајмс: „Фактот дека пропусницата за NHS сега ќе покаже закрепнување за децата е многу добра вест и ќе им овозможи на семејствата не само да посетат повеќе земји туку и да уживаат во објектите, како што се баровите, рестораните и музеите, во оние за кои е потребно помине.’

Но, таа ја повика Обединетото Кралство да го следи примерот и да го прифати закрепнувањето на Ковид како причина да не мора да прави тест два ден по враќањето во земјата.

Таа рече: „Според сегашните правила, некој што примил една доза и Ковид сè уште е класифициран како незаболен.

„Тоа значи дека дури и кога правилата ќе се олеснат следниот месец, тие сепак ќе мора да направат тест во два дена“.

Тоа значи додека туристичките фирми се подготвуваат за наплив на резервации за летни одмори овој викенд, при што една компанија предвидува дека тоа ќе биде најпрометниот дводневен период во нејзината историја.

Побарувачката беше висока во последните денови по објавувањето во понеделникот дека тестирањето за коронавирус за целосно вакцинирани патници кои пристигнуваат во Британија ќе биде откажано од 11 февруари.

Но, се очекува патувањето за празници драстично да се зголеми овој викенд бидејќи следи првиот ден за плата по Божиќ за милиони работници.

Сајмон Купер, извршен директор на онлајн туристичкиот гигант On the Beach рече дека верува оти наредните денови ќе бидат „најпрометните што некогаш сме биле во нашата историја“.

Тој рече: „Очекуваме ова да биде бурен викенд, со луѓе кои чекаа во текот на целиот месец да резервираат.

„Вкупната атмосфера се загреваше во текот на месецот“.

Укинувањето на барањето предизвика пораст на побарувачката.

Грчките острови, Турција и Дубаи се меѓу дестинациите кои најмногу се продаваат.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Коалициониот партнер на ВМРО-ДПМНЕ ја нарекува…

Коалициониот партнер на мандатарот Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ…

Борел предложил да се укинат санкциите за…

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика…

Машала: ЕУ ќе даде 500 милиони евра…

Европската комисија го усвои Предлог-буџетот на ЕУ…

„Европа повторно голема“ е слоганот на Унгарија…

„MAKE Europe Great Again“ односно „Да ја…

Естонката Калас може да стане нов шеф…

Естонската премиерка Каја Калас би можела да…