ЕУ го одобри лекот на Астра Зенека за лекување на Ковид-19

t

Астра Зенека денеска соопшти дека нејзиниот комбиниран лек со антитела со долго дејство за пациенти со Ковид-19, Евушелд, е одобрен во Европската унија за лица на возраст од 12 години и постари.

Одобрувањето на Европската комисија е засновано на резултатите од третата фаза од студијата за Евушелд, соопшти британско-шведската фирма.

Резултатите покажаа дека една доза Евушелд обезбедува клинички и статистички значајна заштита од развивање на тешка клиничка слика на Ковид-19 или смрт кај нехоспитализирани возрасни лица кои имале благи до умерени симптоми седум дена или помалку.

Евушелд доби дозвола за ставање во промет во ЕУ за превенција од пред-изложеност на Ковид-19 кај возрасни и адолесценти на почетокот на оваа година, и веќе е достапен во повеќето земји во Европа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Маричиќ: ЕУ работи на забрзана интеграција на…

Ниту една слабост нема да остане незабележана…

20 лица починале поради грешка во лабораторија…

Англиската владина агенција одговорна за справување со…

Ковачевски-Штајнмајер: Германија сака да ја види Македонија…

Претседателот на Владата на Република Македонија Димитар…

ЕУ повторно не се договори за максимална…

Земјите-членки на Европската унија не успеаја да…

ИМЕТО ДА ГО ВРАТИТЕ! Ако нема реформи…

Ако Европската Унија (ЕУ) не се реформира,…