Жестоки притисови пред штрајкот: Со откази ги заплашуваат вработените во градинките ако штрајкуваат

t

Претседателот на СОНК, Јаким Неделков преку социјалните мрежи информира дека почнале жестоки притисоци врз вработените во градинките поради најавениот штрајк за понеделник.

Вработените во детските градинки се под голем притисок од страна на директорите на установите, кои бараат списоци на штрајкувачи, ги заплашуваат со заменски работници, заплашување со откази, казни и т.н. а поттикнати од испратеното писмо од МТСП до нив, “разбирливо”, без потпис и печат, пишува Неделков.

Тој ги охрабрува да не подлегнуваат на притисоци и закани и ги поттикнува ваквите ситуации да ги пријават.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ванковска: Сè ни одземаа, освен душата –…

Претседателскиот кандидат Билјана Ванковска, поддржана од партијата…

Жителите на Бор палат свеќи за малата…

Жителите на Бор вечерва палат свеќи и…

Пендаровски: Покажав дека сум претседател на сите

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски во првиот…

Ултиматум на Бајден до Нетанјаху: Сменете ја…

Американскиот претседател Џо Бајден во текот на…

Доналд Трамп му порача на Израел што…

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека…