Објавено на:

Русија и Кина формираат енергетска алијанса

t

Русија и Кина се во процес на формирање енергетска алијанса бидејќи нивната соработка во енергетскиот сектор е длабока и разновидна, изјави во вторникот на прес конференција рускиот амбасадор во Кина, Андреј Денисов.

„Нашата енергетска соработка не е ограничена само на трговијата со ресурси. Таа е многу длабока и сестрана, особено во областа на новите извори на енергија, обновливите извори на енергија, соработката за преработка на енергетски суровини, исто така се развива“, рече амбасадорот.


„Ова ни дава причина да кажеме дека меѓу Русија и Кина се формира еден вид енергетска алијанса, односно широка програма за повеќеслојна соработка за енергетиката“, резимира тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се огласи руската амбасада во САД: Институциите…

Руската амбасада во Соединетите Американски Држави ги…

Официјално: Војници постари од 40 години ќе…

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша закон со кој им…

Путин: Доаѓаат лоши денови за странските агенти…

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија,…

(Видео) Украина во паника: Русија го употреби…

Русите ги засилија нападите врз Донбас бидејќи по секоја…

ПАДНА СЕВЕРОДОЊЕЦК: Кадиров најави други одлични вести…

Северодонецк во ЛНР е ослободен и е…