Објавено на:

Захарова: Ако се формираат трибунали за воени злосторства почнете од Југославија и Ирак

t

Захарова за повикувањето на Бајден на суд поради Буча: Да почнеме со Југославија и Ирак

Коментирајќи го повикот на американскиот претседател Џозеф Бајден за трибунал за Украина, портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захаров, го советуваше Вашингтон прво да ги започне судските процеси за Југославија и Ирак.

Захарова напиша на Телеграм „Бајден повикува на судење за воени злосторства“.

„Одлична идеја – нека почнат да ја бомбардираат Југославија и да го окупираат Ирак. „Сè уште може да се најдат главните режисери на постановката во Сребреница“, додаде таа.

„И, се разбира, трговија со органи на Косово под маската на американски официјални лица. Веднаш штом ќе завршат, можат веднаш да започнат со нуклеарното бомбардирање на Јапонија“, заклучила портпаролката.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Захарова: Макрон е смешен и води дволична…

Русија денеска го прекори Емануел Макрон затоа…

По Југославија и Косово, ќе се формира…

Балтичките земји побараа денеска, на вториот ден…

Захарова: ЕУ покажа разбирање, Македонија мора да…

Имплементацијата на билатералниот договор меѓу Софија и…

Захарова: Смртната казна е јасен пример за…

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи…

Захарова: Се подготвува уште една провокација на…

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи,…