Објавено на:

За 72 часа албанската полиција уништи повеќе од 24.000 стебла канабис

t

Министерот за внатрешни работи на Албанија, Тауљант Бала, упати честитки до полицијата на Албанија за акциите против нелегалното одгледување канабис, кои се спроведуваат низ целата земја, пишува Албаниан пост.
Бала рече дека борбата против одгледувањето наркотици продолжува секој ден и дека Албанците очекуваат земјата да се исчисти од нелегалното одгледување канабис.

„Нелегалното одгледување канабис беше извор на финансирање на криминалните организации, кој конечно мора да биде згаснат“, рече Бала.

Албанската полиција спроведе акција против одгледување наркотични растенија, во која беа ангажирани околу 7.000 полицајци и десетици беспилотни летала со висока резолуција.

Во последните 72 часа во Пука уништени се вкупно 24.220 растенија „канабис сатива“, а запленети се 29 килограми сушен канабис.

Во акцијата е уапсено едно лице, а по две лица се распишани потерници.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во Косово е уапсен еден од најголемите…

Уапсен е Гезим Чела, еден од најголемите…

Македонско друштво „Илинден“-Тирана: УКИМ да не ги…

Од формирањето на нашето Друштво во 2009…

Апсење на македонско-албанската граница, пронајден кокаин

Албанската полиција на граничниот премин „Блато“ на…

Запленети три милиони евра: Албанските гранични премини…

Албанската полиција во периодот од јануари до…

50 евра празничен бонус за пензионерите во…

Албанските пензионери ќе добијат „празничен бонус“ во…