Објавено на:

Зголемена стапка на дезертирање во амерканската морнарица: Експертите предупредуваат на лошо ментално здравје

t

Вознемирувачка нова статистика покажува дека дезертирањата на американската морнарица се зголемуваат и може да укаже на уште позначајно прашање на појавна криза за менталното здравје во службата.

NBC News објави дека морнарицата има 342.000 активни морнари. Во 2021 година, имаше 157 дезертери, во споредба со 98 во 2020 година и 63 во 2019 година. Вкупниот број на дезертери кои останаа на слобода минатата година се зголеми на 166 од 119 во 2019 година. Повеќето од нив беа на возраст под 25 години.


Експерт кој ја прегледал федералната статистика добиена од NBC го опиша трендот како шокантен.

„Тоа е запрепастувачки“, рече Бенџамин Голд, бранител на припадниците на американската војска.

Официјалните претставници на морнарицата не можеа да објаснат што предизвикува стапката на дезертирање до небо. Тие укажаа на „многу различни стресни фактори“ во службата.

Другите воени ограноци не забележаа зголемени дезертирања во последните неколку години. Всушност, дезертирањата во Армијата и Маринскиот корпус се намалија. Крајбрежната стража немаше ништо.

Просечната возраст на активна служба била 21,6 години. Многумина во оваа фаза од животот не планираат премногу далеку и не очекуваат тешки услови кога ќе се приклучат на војската. Всушност, војниците и жените потпишуваат повеќегодишен договор што е речиси невозможно да се прекине. За еден млад човек кој се приклучил на војската и неговите очекувања биле веднаш уништени, речиси е невозможно да замине.

„Тешко е за еден млад човек на таа возраст да ја сфати количината на моќ и контрола што нивниот работодавец ги има врз нивните животи“, рече Рик Јанков, организатор од Националната мрежа против милитаризација на младите, непрофитна група. „Тие не ја разбираат посветеноста“.

Скокот на дезертирањата следи по низата смртни случаи, од кои многумина се сомнителни самоубиства, што укажува на зголемените проблеми со менталното здравје што ја мачат службата.

Во текот на минатата година, седум членови на екипажот на носачот на авиони УСС Џорџ Вашингтон загинаа, вклучително и четворица од самоубиство.

Сето ова сугерира дека младите кои се пријавиле за војска се затворени во нераскинливи договори за кои некои стравуваат дека ќе бидат заробени ако работите не излезат како што очекувале. Ова може да предизвика тие да станат дезертер или, во екстремни околности, да си го одземат животот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сенаторот Ковитиди: Американското „партнерство“ во Пафицикот е…

Механизмот инициран од САД за партнерство во…

Официјален Вашингтон: Македонија што побрзо да ги…

Американската Влада излезе со став во однос…

Обама за пресудата: Ова е напад на…

Поранешниот претседател на САД, Барак Обама во…

Макрон: Абортусот е фундаментално право на жените

Францускиот претседател, Емануел Макрон во петокот рече…

Бајден: Ова е тажен ден за судот…

Претседателот Џо Бајден рече дека одлуката на…