Објавено на:

Зеленски: Италија да им каже на руските туристи дека не се добредојдени

t

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја повика Италија да ја затвори земјата за руските туристи.

„Политиката на санкции – мислам дека е силен потег кога станува збор за туризмот… На руските туристи треба да им се понуди културен отпор за да знаат дека не се добредојдени… Дури и оние кои не биле на бојното поле молчат, тие стојат покрај нивното политичко раководство“, рече тој за италијанскиот ТВ канал „Раи 1“.


Тој се заблагодари на Европската заедница за блокирањето на имотот на руските „олигарси“ и додаде дека обичните луѓе Руси кои доаѓаат во Европа на одмор „треба да го почувствуваат истиот притисок“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски до фестивалците на Гластонбери: Проширете ја…

Покрај сите светски имиња како Били Ајлиш,…

Државјани на Косово уапсени во Италија: Планирале…

Италијанската полиција уапсила двајца млади Албанци, по…

Зеленски: Ова е победа, чекавме 120 дена…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја нарече „победа“…

Средба на Џафери со претседателката на италијанскиот…

Соработката меѓу Италија и С. Македонија на…

(Видео) Зеленски: Утре започнува историска недела, ќе…

Мислам дека на сите им е очигледно…