Објавено на:

Како САД го применуваат ирачкиот рецепт во „пумпањето“ на ситуацијата околу Украина

t

Претседателот на Чешка, Милош Земан изјави дека американските неосновани тврдења за наводна подготовка на инвазијата на Украина од Москва придонесуваат за ескалација на ситуацијата околу таа земја. Има и пример со Ирак, потсетува тој.

Земан потсети и дека пред повеќе од една недела американското раководство издаде соопштение дека нападот ќе се случи во наредните денови, но дека ништо не се случило.

Се покажа дека е блеф што може да се спореди со тврдењата на ЦИА за наводното присуство на хемиско оружје во Ирак, што пред 20 години беше изговор за напад на таа блискоисточна земја, истакна Земан, пренесува порталот Спутник.

„Русите не се луди. Нападот на Украина за нив би значел многу поголеми загуби во форма на разни санкции. Засега руско-украинските односи ги сметам за вербална војна на двете страни. Би сакал ситуацијата да остане иста, бидејќи човечките животи се најголемите вредности во политиката“, изјави претседателот.

Тој рече дека се противи на испраќање сили на НАТО во Украина.

„Украина не е дел од НАТО и затоа сметам дека е нецелисходно да се испраќаат војници во таа земја. Нема причина да испраќаме воени единици во Украина“, рече Земан во интервју за CNN Receives News, додавајќи дека разгледувањето на таква опција за Прага би било можно само ако воен контингент биде испратен во земја-членка.

Како што вели тој, НАТО во суштина не прифаќа земји во кои се води граѓанска војна.

„И несомнено има граѓанска војна во Украина. Нека биде сега таканаречениот замрзнат конфликт. Тоа е замрзнато со договорите од Минск – тие горе-долу не војуваат во Украина. На истокот од земјата, во таканаречената рускојазична област, има поинаква политичка структура отколку во остатокот од Украина“, објасни Земан.

Киев од јануари примил 650 тони муниција од Америка

Украинскиот министер за одбрана Алексеј Резников од своја страна изјави дека Украина ја добила осмата серија воена помош од САД.

„Осмата партија пристигна во Киев! Тежината на денешниот товар со муниција за нашите вооружени сили е 86 тони. Нашите партнери од Соединетите Американски Држави испорачаа повеќе од 650 тони одбранбена муниција во Украина од јануари оваа година. Ќе следи продолжението“, рече министерот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шолц бара светот да се обедини околу…

Германскиот канцелар Олаф Шолц остро ја нападна…

Трансџендер портпаролот на територијалната одбрана на Украина…

Трансџендер портпаролот на територијалната одбрана на Украина…

Мејер: САД, ЕУ и партнерите инвестираа милиони…

 Претставници на 36 јавни претпријатија од Скопскиот,…

(Видео) Опасна реклама од министерството за одбрана…

„Ќе се вратиме во Киев“, вели војникот.…

(Видео) Уапсен трговец со деца призна дека…

Во видео признанието на уапсениот трговец со…