Објавено на:

Ким Џонг-Ун со провокација кон САД: Научниците на Северна Кореја мора да го усовршат нуклеарното оружје!

t

Ким Џонг-Ун го засили притисокот врз заглавената нуклеарна дипломатија предводена од САД, сугерирајќи дека Пјонгјанг ќе истражува дополнителни воени средства за да ја спречи очигледната американска агресија кон земјата.

Државните медиуми го цитираат Ким како бара од неговите научници „поенергично да го усовршат нуклеарното воено одвраќање на земјата“ – само неколку дена по нејзиниот 12-ти тест на оружје оваа година, лансирање на Hwasong-17 ICBM.

Вашингтон понуди враќање на разговорите без услови, но досега беше исполнет со барања САД да се откажат од наводното непријателство кон Северна Кореја.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лавров ги спореди САД со Хитлер: И…

Соединетите Американски Држави денеска го потчинија целиот…

Поранешниот шеф на ЦИА се закани: САД…

Соединетите Американски Држави и нивните сојузници ќе…

Најмалку 78 лица загинаа од ураганот Ијан…

Смртниот биланс од разорниот ураган Ијан со…

И САД ја пуштија низ вода: Сега…

Процедурата за прием на Украина во НАТО…

“Најмногу не сакаат”: Од земјите од регионот…

Стејт департментот соопшти повеќе од две милијарди…