Кривична пријава за три лица од Велес по текст на Инфомакс – Дали недостасуваат документи поради упад на надворешни лица во службена документација?

t

Општинскиот огранок на СДСМ во Велес поднесе кривична пријава поради постоење на основано сомнение дека функционери во локалните институции ја злоупотребиле својата службена положба и овластување, откако Инфомакс објави дека лицата неовластено влегуваат во просториите на МВР и буричкаат по личните документи на граѓаните на Велес.

– Онака како што најавивме пред некој ден, а во врска во објавената фотографија на порталот “Инфомакс” на која што јасно се гледа како Командирот на противпожарната служба во Велес, во присуство и надзор на Заменик градоначалникот а воедно и советник во општина Велес буквално тарашка по личните документи на нашите сограѓани, денес, ОО СДСМ Велес поднесе “Кривична пријава” до Основното Јавно Обвинителство поради “ Постоење на основано сомнение дека осомничените сториле кривично дело: Злоупотреба на службена должност од член 353 ст.1 од Казнениот Законик” против три лица и тоа:

– Маргица Цветановска – Началник на сектор на управни служби Велес

– Димче Јованов – Командир на ТППЕ Велес

– Коста Нојков – Советник во општина Велес и Заменик градоначалник

Почитувани,

‼️Ова што го видовме деновиве, начинот на кој што се опрактикува сила од страна на високи функционери во пасошкото одделение во Велес е семо потсетување на тоа како владееше ДПМНЕ. За нив државата е очигледно во служба единствено на партијата. ОО СДСМ Велес застанува во одбрана на граѓаните и во служба на Законите на РСМ.

Воедно уште еднаш го прашуваме јавно го прашуваме министерот за внатрешни работи Панче Тошковски

1. Дали и тој презема мерки против злоупотребата на службената положба на натрапниците?

2. Дали и тој поведе постапка против раководителот на одделението за лични документи при СВР Велес?

3. Дали недостасуваат лични карти и пасоши на граѓани на Велес поради упад на надворешни лица во службена документација? – велат од СДСМ Велес.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Петров ги подбра пратениците на СДСМ: Срам…

Срам ме изеде што денеска никој од…

Мојсоска: Левица е втора партија во Кисела…

Левица веќе се наметнува како втора партија…

Ружин: СДСМ останува голема партија, таа е…

„СДСМ и натаму останува голема партија, таа…

Деспотовски: Оставката на Ковачевски е задоцнет чекор,…

Јован Деспотовски, актуелен директор на ТИРЗ и…

Седница на ИО на СДСМ: Отчетен Конгрес…

На 23 та седница Извршниот одбор на…