Лавров: Има Албански и Косовски паравоени формации во Донбас

t

Русија внимателно ги проверува информациите кои сугерираат дека платеници од Косово, како и од Албанија и Босна и Херцеговина се регрутираат за распоредување во Донбас, изјави министерот за надворешни работи Сергеј Лавров во интервју за РТ, пренесува Спутник.

– Германскиот канцелар Олаф Шолц и сите други луѓе од НАТО велат дека НАТО е одбранбен сојуз. Рускиот претседател Владимир Путин на прес-конференцијата по преговорите го потсети Шолц на бомбардирањето на Југославија во 1999 година. Тој рече дека НАТО интервенирал за да спречи геноцид врз косовските Албанци.

– Косово и некои други делови од Западен Балкан стануваат почва за криминал. Има терористи, дилери на дрога. Тие регрутираат платеници за да учествуваат во непријателства во конфликти кои постепено избувнуваат, вклучително и во САД.

Има информации дека се регрутираат платеници во Косово, Албанија и Босна и Херцеговина со цел да се исфрли Русија од рамнотежа и да се испратат меѓу другото во Донбас. Сега повторно го проверуваме тоа – рече Лавров.

Претходно овој месец, објавено беше за присуство на британски и полски платеници кои дејствуваат во близина на линијата на фронтот во источна Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Да не се повтори: На денешен ден…

На денешен ден пред 24 години почнаа…

Мировни активисти упаднаа во американскиот сенат: Ако…

Мировни активисти го прекинаа американскиот државен секретар…

Ништо од мирот: Украински командант најави нова…

Командантот на украинските копнени сили Олександр Сирски…

Американците вратија за нападот на нивната база:…

Американската армија изврши повеќе воздушни напади во…

Извршниот директор на ТикТок на сослушување пред…

Членовите на американскиот Конгрес на седница го…