Објавено на:

Летонија се плаши од руски напад: Бара постојано распоредување на НАТО војници на нејзина територија

t

Балтичката држава Летонија бара постојано распоредување американски војници на нејзина територија.

Летонскиот претседател рече дека американското присуство на прагот на Русија ќе испрати „силен сигнал“ до Москва

Летонскиот претседател Егилс Левитс тврди дека потегот ќе ја одврати Москва од „агресија надвор од Украина“. Русија постојано изјави дека не планира да нападне други земји, инсистирајќи дека нејзините акции во Украина биле насочени кон заштита на населението во Донбас што зборува руски.

За време на интервју со „State“ на CNN во неделата, Левитс рече дека постојаното американско воено присуство во регионот е „апсолутно“ неопходно за борба против, како што рече, руската „агресија“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Што се случува со луѓето? Гостиварец нападнал…

Полициски службеници на СВР Tетово-Одделение за внатрешни…

Нуклеарен армагедон? НАТО да одговори разорувачки ако…

На евентуална руска употреба на нуклеарно оружје…

Петровска: Најголема придобивка од НАТО е што…

Најголемата придобивка од членството на  Македонија во…

Вучиќ: Со кое право НАТО не’ бомбардираше…

Србија го поддржува територијалниот интегритет на сите…

НАТО е “подготвено да дејствува” во случај…

Заменик-командантот на мировната мисија на НАТО, КФОР…