Лукашенко до Киев: Ослободетe се од прекуокеанските господари, ќе ве фрлат кога повеќе нема да им требате

t

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, ја повика Украина да се откаже од своите прекуокеански господари, бидејќи тие нема да и донесат среќа.
„Запомнете го вашиот став: секогаш сме нуделе мир… Сè поминува, се заборава. Проблемот е колку длабок ќе остане лузната во срцата на нашите словенски народи по нашите конфликти. Затоа уште еднаш предлагам: застанете, тргнете се од тие прекуокеански мајстори. Нема да ви донесат никаква среќа. Штом не им користите, ќе ве фрлат во ѓубриштето на историјата, рече Александар Лукашенко.
Тој го повика украинскиот народ и украинските власти да направат се што е можно Минск и Киев секогаш да живеат во мир и хармонија.

„Сакам да му се обратам на украинскиот народ и раководството: да направиме се за секогаш да живееме во мир и хармонија. Тоа е нашиот пат – патот на мирот и хармонијата“, рекол Лукашенко, а пренесува агенцијата Белта.

Белорускиот лидер исто така рече дека Минск нема да дозволи руските предавници да пукаат во грб на Русите преку Белорусија.

„Оние кои ги острат копјата, особено на западот на нашата земја, треба да запомнат: ние никогаш не сме биле и нема да бидеме предавници. И вашите планови да им пукате од грб на Русите преку Белорусија нема да успеат“, рече Лукашенко на церемонијата посветена на Денот на заштитникот на татковината и вооружените сили на Белорусија.
Лукашенко изјави дека „политичарите треба да се смират, да се вразумат и да донесат правилна одлука во интерес на народот“, рече Лукашенко.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Германија ѝ испрати на Украина нова воена…

Германија денеска испрати уште еден пакет воена…

Радев: Скоро и да нема пратеник во…

„Наскоро на прсти на Националното собрание ќе…

Путин даде предлог ТРАЕН МИР, ама ако…

Рускиот претседател Владимир Путин денеска, обраќајќи им…

Захарова: Варшава го гледа западниот дел на…

Официјална Варшава го гледа западниот дел на…

Унгарија нема да обучува украински војници –…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека…