Лукашенко: Западот се подготвува да го пушти Зеленски низ вода

t

Белорускиот претседател рече дека Америка стои позади полско-украинскиот конфликт околу житото.

Вашингтон даде зелено светло на своите партнери да го пуштат украинскиот претседател Зеленски низ вода, бидејќи тој стана товар за западот, рече Лукашенко на состанокот во владата на Белорусија.

Лукашенко ја посочи расправијата околу житото помеѓу украинскиот претседател Зеленски и Полската влада, како пример за промена на позицијата на западот кон украина. Варшава беше најголемиот поддржувач на Киев и сега наеднаш стана најголемиот критичар, додаде Лукашенко.

Промената се случи откако Полска, Словачка и Унгарија ја продолжија забраната за увоз на жито, и покрај директивите од ЕУ истата да заврши на 15-ти септември. Киев упати жалба поради ова до Светската трговска организација.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Волстрит Журнал: Западот стравува од колапс на…

Загриженоста, наводно, доаѓа во време на големи…

Павел: Западот го прекрши ветувањето за Украина

Киев никогаш не добил соодветни резерви на…

Билд: Украинските војници користат „50-годишни стари Лади“

Киев никогаш не требаше да ја започне…

Захарова: САД замижуваат пред украинскиот теpоpизам

Вашингтон е де факто одговорен за нападите…

Уште една членка на НАТО остана без…

Помошта ќе продолжи, но на други начини,…